voimatolppa

Yritys

Enegia Portfolio Services Oy

Tarjoamme asiakkaidemme käyttöön ja päätöksenteon tueksi parhaat energia-alan asiantuntijat. Asiantuntijuus, riippumattomuus ja korkeatasoinen osaaminen ovat toimintamme perusta.

Enegia Portfolio Services Oy:llä on Finanssivalvonnan myöntämä sijoituspalvelulain mukainen toimilupa.

Enegia Portfolio Servicesin tuottamia palveluita

Salkunhallinta: Sähkö- ja päästömarkkinat

Enegia Portfolio Services Oy tuottaa sijoituspalvelutoimiluvan mukaista salkunhallintapalvelua. Salkunhallintapalvelun tavoitteena on saavuttaa optimaalinen lopputulos hallittaessa sähkö- ja päästömarkkinoiden kauppaan liittyviä riskejä, olipa tavoitteena kustannussäästöt tai tuottojen optimointi. Sopiva salkkuratkaisu valitaan aina asiakkaan tarpeen mukaan. Salkkupalvelut sopivat kaikenkokoisille sähkönkuluttajille ja –tuottajille sekä päästökaupan toimijoille. Osana palvelua tuotamme kattavan raportoinnin, jota hyödynnetään osana salkun tilan seurantaa ja riskienhallin tavoitteiden toteutumista.

"Yhteistyön tavoitteena on aiempaa parempi kyky reagoida sähkömarkkinoiden vaihteluihin."

Markus Tykkyläinen, toimitusjohtaja, Na­pa­pii­rin Ener­gia ja Ve­si Lue koko menestystarina >

Kaupankäyntipalvelu: Sähkö- ja päästömarkkinat sekä alkuperätakuut

Välitämme puolestasi pohjoismaisessa sähköpörssissä noteerattavia Nasdaq OMX Commodities -standardituotteita, sekä halutessasi organisaatiosi tarpeisiin räätälöityjä ratkaisuja kahdenvälisillä markkinoilla. Päästöoikeuksien kaupankäynnissä tavoitteena on löytää asiakkaan kanssa yhteistyössä kustannustehokkaita ratkaisuja CO2 päästöoikeuksien kaupankäynnin järjestämiseksi. Mahdollistamme asiakkaillemme myös osallistumisen alkuperätakuumarkkinoille.

"Olemme tyytyväisiä löydettyämme luotettavan, ammattitaitoisen ja kokeneen kumppanin."

Juraj Puchý, viestintäjohtaja, E-Group Lue koko menestystarina >

Markkinainformaatio

Tuotamme jatkuvasti Asiakkaillemme korkeatasoista markkinainformaatiota, jonka avulla yrityksesi pysyy ajan tasalla pohjoismaisilla sähkömarkkinoilla ja EU:n päästöoikeusmarkkinoilla tapahtuvista muutoksista ja tulevaisuudennäkymistä. Julkaisemme sähkömarkkinan viikkokatsausta, päivittäin ilmestyvää aamun markkinakommenttia sekä päästökaupan viikko- ja kuukausikatsausta.

"Reaaliaikaisella seurannalla ja aktiivisuudella on saatavissa suuret säästöt."

Sami Markkanen, tuotantojohtaja, Kot­kan Ener­gia Lue koko menestystarina >

IFRS-suojauslaskentapalvelu

IFRS-suojauslaskentapalvelu on tarkoitettu asiakkaille, jotka noudattavat kirjanpidossaan kansainvälistä IFRS-tilinpäätösstandardia. Toimitamme yrityksellesi joko kuukausi- tai kvartaaliraportin finanssisuojauslaskennasta. Raportin avulla yrityksesi taloushallinto osaa kirjata muutokset joko taseeseen tai tulokseen.

"Jo puolen vuoden jaksolla yhteistyö on tuottanut tuloksia."

Petri Rantakokko, energiapäällikkö, Jy­väs­ky­län Ener­gia Lue koko menestystarina >

Henkilöstö – Enegia Portfolio Services Oy

Janne Laine Managing Director, Enegia Portfolio Services Oy janne.laine@enegia.com +358 40 838 0679

Toni Sjöblom Chief Analyst, Market Analysis toni.sjoblom@enegia.com +358 44 594 9139

Markus Herranen Analyst, Market Analysis markus.herranen@enegia.com +358 40 662 1410

Antti Kouvo Senior Portfolio Manager, Market Analysis antti.kouvo@enegia.com +358 40 836 8051

Antti Laatikainen Team Manager, Portfolio Management & Trading antti.laatikainen@enegia.com +358 40 867 4841

Lauri Riihimäki Trading Manager, Portfolio Management & Trading lauri.riihimaki@enegia.com +358 40 922 0113

Jarmo Sillanpää Senior Portfolio Manager, Portfolio Management & Trading jarmo.sillanpaa@enegia.com +358 40 836 7589

Suvi Viljaranta Portfolio Manager, Portfolio Management & Trading suvi.viljaranta@enegia.com +358 50 430 5855

Mervi Leskinen Portfolio Manager, Portfolio Management & Trading mervi.leskinen@enegia.com +358 50 571 3995

Atte Pekkala Portfolio Manager, Portfolio Management & Trading atte.pekkala@enegia.com +358 40 631 0564

Millä työkaluilla sinä voit
säästää energiaasi?

Ota yhteyttä asiantuntijaamme

Tai lue lisää palveluistamme:

Energiamarkkinat Energiatehokkuus Enerkey