Enegia - Suomen johtava energia-alan asiantuntija

Me Enegialla sitoudumme toimimaan arvojemme mukaisesti, tuottaen kustannussäästöjä, lisäarvoa ja puolueetonta informaatiota asiakkaillemme.

Sovi tapaaminen

Yhteystiedot

Yhteystiedot

Asiakaspalvelu
arkisin klo 8-16
juhlapyhien aattona klo 8-15
+358 20 741 4110
asiakaspalvelu@enegia.com

EnerKey Helpdesk
arkisin klo 8-16
juhlapyhien aattona klo 8-15
+358 20 799 2101
helpdesk@enegia.com

E2-tietojärjestelmien asiakastuki
support@intstream.fi

Sähköpostit
etunimi.sukunimi(at)enegia.com

Toimipisteet

Suomi, Hämeenlinna
Turuntie 2
13100 Hämeenlinna
Asiakaspalvelu 020 741 4110

Suomi, Jyväskylä
Ohjelmakaari 10
40500 Jyväskylä
Asiakaspalvelu 020 741 4110
Fax 020 799 2102

Suomi, Helsinki
Televisiokatu 4
00240 Helsinki

Laskutustiedot

Enegia Group Oy
Turuntie 2
13100 Hämeenlinna
Verkkolaskuosoite: 003726282296
Operaattori: Maventa

Enegia Consulting Oy
Ohjelmakaari 10
40500 Jyväskylä
Verkkolaskuosoite: 003720932999002
Operaattori: Maventa

Enegia Energy Management Services Oy
Ohjelmakaari 10
40500 JYVÄSKYLÄ
Verkkolaskuosoite: 003728406491
Operaattori: Maventa

Enegia Portfolio Services Oy
Ohjelmakaari 10
40500 Jyväskylä
Verkkolaskuosoite: 003725496479
Operaattori: Maventa

intStream Oy
Turuntie 2
13100 Hämeenlinna
Verkkolaskuosoite: 003716077635
Operaattori: Maventa

Verkkolaskuilla operaattorimme välittäjätunnus on 003721291126 (Maventa). Mikäli käytät pankkia verkkolaskun välittäjänä, tulee välittäjätunnus olla edellä mainitun sijaan DABAFIHH. Lisätietoja verkkolaskun lähettämisestä saatte tarvittaessa osoitteesta vbfi@visma.com

Konsernin johto

Kalle Ahlstedt Managing Director kalle.ahlstedt@enegia.com +358 50 453 3507

Mikko Askolin Vice President, Market Services - Utilities & Large Customers mikko.askolin@enegia.com +358 40 841 9462

Terhi Harjulehto Vice President, Energy Management terhi.harjulehto@enegia.com +358 40 708 9011

Katri Honkonen Vice President, ICT and Digitalisation katri.honkonen@enegia.com +358 50 384 3772

Tuomas Savola Vice President, Sales & Marketing tuomas.savola@enegia.com +358 40 159 5939

Niko Mähönen Vice President, Finance niko.mahonen@enegia.com +358 40 587 3870

Petteri Kekkonen Vice President (External) petteri.kekkonen@ext.enegia.com +358 44 275 4651

Tero Kurkinen Managing Director, intStream Oy tero.kurkinen@intstream.fi +358 40 088 9726

Janne Laine Managing Director, Enegia Portfolio Services Oy janne.laine@enegia.com +358 40 838 0679

Myynti ja markkinointi

Tea Kiukas Account Director, Utilities & Large Customers Sales tea.kiukas@enegia.com +358 40 588 8595

Jouni Väisänen Key Account Director jouni.vaisanen@enegia.com +358 50 453 6330

Jussi Kaasalainen Key Account Manager jussi.kaasalainen@enegia.com +358 45 672 3313

Otto Kohvakka Account Manager otto.kohvakka@enegia.com +358 40 529 3204

Anna-Mari Pirttinen Key Account Manager anna-mari.pirttinen@enegia.com +358 40 838 1385

Juha Liikanen Account Director juha.liikanen@enegia.com +358 40 771 7908

Roope Varkka Sales Director roope.varkka@enegia.com +358 40 776 6718

Taimi Rovanen Key Account Manager taimi.rovanen@enegia.com +358 40 035 5897

Juha Minkkinen Account Director juha.minkkinen@enegia.com +358 40 035 1214

Juhani Vättö Senior Energy Specialist, Business Development juhani.vatto@enegia.com +358 40 051 3053

Kirsi Sivonen Key Account Manager kirsi.sivonen@enegia.com +358 50 538 6313

Iiro Kuntsi Digital Marketing Specialist iiro.kuntsi@enegia.com +358 40 657 8359

Markus Soininen Service Specialist markus.soininen@enegia.com +358 40 647 6558

Enegia Group

Tietoja Enegiasta

Toimipaikat
Hämeenlinna (pääkonttori), Jyväskylä ja Helsinki

Toimialueet
Suomi ja pohjoismaat. Globaalit palvelut kumppaniverkoston kautta.

Asiakkaat
Yli puolet Suomen sadasta suurimmasta yrityksestä käyttää palvelujamme.

Henkilöstöä
120

Palveluliiketoiminnan liikevaihto
16,8 Meur (2016)

Enegian sähkökaupan volyymi on 15 TWh, joka on noin viidennes Suomen sähkönkäytöstä.

Konsernin rakenne

Vuodesta 1995 toimineen Enegia Group Oy:n omistaa Vaaka Partners Oy (yli 50 %) ja toimiva johto. Enegia Consulting Oy ja Enegia Energy Management Services Oy toimivat yhteisen Enegia-brändin alla. Konserniin kuuluvat myös Enegia Portfolio Services Oy ja intStream Oy.

Emoyhtiö Enegia Group Oy
y-tunnus 2628229-6

Tytäryritykset (100 %)

Enegia Consulting Oy
y-tunnus 2093299-9

Enegia Energy Management Services Oy
y-tunnus 2840649-1

Enegia Portfolio Services Oy
y-tunnus 2549647-9

intStream Oy
y-tunnus 1607763-5

intStream Oy
Enegia Portfolio Services Oy
Enegia Market Services Oy

Omistus

Enegia Group Oy:n omistaa suomalaisen pääomasijoitusyhtiö Vaaka Partners Oy:n hallinnoima rahasto [Vaaka Partners Buyout Fund II Ky] (yli 50 %) ja toimiva johto. Rahaston sijoittajina ovat institutionaaliset sijoittajat ja pääsijoittajaryhmänä suomalaiset sekä kansainväliset eläkevakuutusyhtiöt. Lisätietoja Vaaka Partnersista.

Enegian tarina

Enegian vaiheet kertovat innovatiivisuudesta ja rohkeudesta, pohjautuen haluun palvella asiakkaita sähkömarkkinoiden muuttuvassa maailmassa.

1990-luvulla tapahtunut sähkömarkkinan avautuminen aiheutti päänvaivaa niin alan toimijoille kuin asiakkaillekin – nyt sähköä piti osata ostaa sekä myydä. Puolueettomille asiantuntijapalveluille oli selkeä tarve.

Tänä päivänä meillä Enegialla tärkeimmät voimavaramme ovat uskolliset asiakkaamme sekä asiantunteva henkilöstömme. Työntekijöillämme on valtava määrä tietoa, kokemusta ja toimintatarmoa, mikä välittyy asiakkaillemme päivittäin tapaamisissa, yhteistyössä ja viestinnässä. Me tarvitsemme asiakkaitamme ja asiakkaamme tarvitsevat meitä.

Enegian proaktiivinen toiminta on ollut merkittävää koko markkinan kehityksen kannalta. Autamme asiakkaitamme kaikissa energianhankintaan, -hallintaan ja myyntiin liittyvissä asioissa. Yhteistyö perustuu tuloksekkaalle, pitkäaikaiselle ja luotettavalle toiminnalle asiakkaan hyväksi. Me rakennamme tulevaisuutta yhdessä.

Näemme energianhallinnan tärkeänä osana yrityksen yhteiskuntavastuullista toimintaa. Palveluidemme avulla asiakkaamme säästävät energian kulutuksessa ja vähentävät näin oman toimintansa ympäristövaikutuksia. Lisäksi huomioimme yhteisen ympäristömme sähkön alkuperätakuiden, vihreiden sertifikaattien ja uusiutuvien energialähteiden muodossa. Liiketoiminnassamme noudatamme korkeita eettisiä periaatteita. Tarjoamme henkilöstöllemme hyvät työolosuhteet ja turvallisen työympäristön sekä huolehdimme henkilöstömme tasapuolisesta kohtelusta.

Tulevaisuudessa tavoitteenamme on tarjota laadukkaat ja puolueettomat asiantuntijapalvelut yhä laajemmalle asiakaskunnalle Itämeren alueella. Palveluvalikoimamme fokus on energiajohtamisen ja energian tukkumarkkinoiden palveluissa. Toimintamme on myös laajentunut energiantuottajien tullessa osaksi asiakaskuntaamme.

Enegia ei ole kuitenkaan unohtanut juuriaan asiakaslähtöisenä, luotettavana ja tuloksellisena toimijana. Olemme toiminnassamme tinkimättömän puolueeton ja haemme aina asiakkaan kannalta parhaita ratkaisuja. Me Enegialla sitoudumme toimimaan arvojemme mukaisesti, tuottaen kustannussäästöjä, lisäarvoa ja puolueetonta informaatiota asiakkaillemme.

Säästämme energiaasi – Enegia

  • Asiakaslähtöisyys

    Olemme aloitteellisia, ketteriä ja ymmärrämme asiakkaidemme tarpeet. Keskitymme osaamisemme kautta hyötyjen tuottamiseen asiakkaille.

  • Luotettavuus

    Olemme riippumaton ja vastuullinen toimija. Asiantuntijuutemme ja avoin toimintatapamme herättävät luottamusta.

  • Tuloksellisuus

    Asetamme riman korkealle. Teemme mitä lupaamme. Olemme ratkaisuhakuisia ja kekseliäitä.

Media

Pyydämme osoittamaan median yhteydenotot ja aineistopyynnöt sähköpostitse osoitteeseen: iiro.kuntsi@enegia.com

Millä työkaluilla sinä voit
säästää energiaasi?

Ota yhteyttä asiantuntijaamme

Tai lue lisää palveluistamme:

Energiamarkkinat Energiatehokkuus Enerkey